Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

Інформаційно-аналітичні матеріали

Тарас Григорович Шевченко

Тарас Григорович Шевченко

9 березня 1814 рік — 10 березня 1861 рік

Біографія
(скорочено)

Тарас Шевченко народився у 1814 році в селі Моринці Черкаської області, в сім’ї кріпосного селянина Григорія Івановича Шевченка. У Тараса було 2 брати і 4 сестри. Юний талант рано став сиротою — мати померла, коли йому було 9 років, батько — у 12 років. Дитинство Шевченка провів у селах Моринці та Кирилівка, які належали його поміщику, генерал-лейтенанту Василю Васильовичу Енгельгардту. Інтерес до малювання і поезії у Тараса Шевченка проявився з самого дитинства. У 8-річному віці хлопчик поступає на службу до місцевого вчителя-дяка Павла Рубана, де і навчається грамоті.На 16 році його життя він потрапляє в число прислуги поміщика Енгельгардта, спочатку в ролі кухарчука, потім козачка. Помітивши у Тараса пристрасть до живопису, поміщик вирішує зробити його придворним художником. Він віддає свого кріпака в навчання викладачеві Віленського університету — портретисту Яну Рустему. У Вільні юний Тарас пробув 1,5 року.

На початку 1831 року поміщик переїжджає в Санкт-Петербург, де триває навчання Тараса Шевченка вже у «мальовничих справ цехового майстра» В. Ширяєва. У Ширяєва Тарас міг змальовувати статуї в Літньому саду і відвідувати Ермітаж. Одного разу Шевченко, копіюючи на полотні чергову скульптуру, знайомиться зі своїм земляком Іваном Сошенком, який у свою чергу представив його К. Брюллову та В. Жуковському. Визнання обдарованості кріпосного Тараса Шевченка з боку видатних діячів російської культури відіграли вирішальну роль у справі викупу його з неволі.

У 1838 р. 22 квітня Жуковський і Брюллов викуповують у Енгельгардта Тараса Шевченка з кріпацтва за 2500 рублів, і в 24 роки він отримує свободу. Гроші на звільнення Тараса Григоровичабули отримані від продажу на аукціоні портрета Жуковського, написаного Брюлловим. Тарас Шевченко залишився безмежно вдячний їм за звільнення.

У 1838 році відразу після викупу з кріпацтва Шевченко вступає до Академії мистецтв, де жадібно вивчає живопис, малюнок і творчість російських і українських письменників. Після закінчення в 1844 році  Академії мистецтв письменник повертається в Україну, в Києві працює художником у Київській тимчасовій комісії з питань розгляду старих актів. У цей же період Тарас Григоровичзнайомиться з Костомаровим, формуються його політичні погляди. Він вступає в «Кирило-Мефодіївське» суспільство. За епіграму на імператрицю і революційний настрій віршів збірки «Три літа» в березні 1847 року поета заарештовують і відправляють на заслання до Орської фортеці, де він повинен служити солдатом. Крім того, Микола І своїм указом заборонив Тарасу Шевченкуписати і малювати, що для нього було досить гнітюче.

Як художник Тарас Шевченко в 1848 році був включений до складу експедиції з дослідження Аральського моря, де активно малював аквареллю пейзажі і портрети. У 1851 році художник був включений також у геологічну експедицію в горах Каратау. У вільний від роботи час, в період заслання, він писав повісті російською мовою і створював жанрові малюнки.

Завдяки клопотанням віце-президента Академії мистецтв графа В. П. Толстого та його дружини, в 1857 році Тарас Шевченкоповертається із заслання. Поет живе в Москві і Петербурзі. У 1859 році приїжджає в Україну, але перебуває під наглядом поліції, постійне проживання в Україну йому заборонене. Тому Шевченкоповертається в столицю.
До цього часу здоров’я поета було підірване десятирічним засланням. Свій 47-й день народження письменник зустрічає тяжкохворим (водянка, проблеми з серцем, розлад печінки).

Тарас Григорович помер 10 березня 1861 року в Петербурзі. Його ховають спочатку на Смоленському кладовищі, але, згідно з «Заповітом», 10 травня того ж року його прах перезахований в Україні над Дніпром на Тарасовій горі (м. Канів).

Незважаючи на короткий життєвий шлях, Тарас Шевченкозалишив великий відбиток у літературі і художньому мистецтві.Шевченко писав, в основному, в жанрі поеми («Гайдамаки», «Сон», «Катерина» та ін.), балади («Причинна»), повісті («Княгиня», «Музикант»). Загальновідомі збірки його віршів — «Кобзар» (рання творчість), «Три літа», «У казематі» (написані в ув’язненні). Тарас Шевченко — автор більше 1000 художніх робіт, в основному, це пейзажі, портрети, жанрові малюнки. Він досконало володів технікою написання картин олівцем, пером, аквареллю та олією. Шевченку було присвоєно ступінь академіка з гравірування. Випущений альбом картин Тараса Григоровича Шевченка «Живописна Україна».

Тарас Шевченко — геній планетарного масштабу. Його праці перекладені на більшість мов світу. У багатьох державах за межами України встановлено пам’ятники Шевченка. На честь поета названі парки, виші, бульвари, театри і вулиці.


Шевченко Т.Г. на Київщині

Життя і творчість  Великого Кобзаря тісно пов’язане з Київщиною, благодатна земля якої щедро дарувала йому сили та натхнення. Тут він жив, писав і малював  свої невмирущі твори, мав щирих та добрих друзів.

Місця перебування Т. Г. Шевченка на Київщині
(за даними Київської обласної бібліотеки для дітей)

Міста:  Переяслав-Хмельницький, Березань,  Яготин, Біла Церква, Фастів, Вишгород, Бровари, Богуслав, Баришівка, Бориспіль, Сквира,  Васильків, Тараща

Села: В`юнище (Переяслав-Хмельницького району), Потік (Миронівський район), Фастівець (Фастівського району), Андруші (Переяслав-Хмельницького району), Зеленьки (Миронівського району), Росава (Миронівського району), Межигір`я (Вишгородський район), Переп`ятиха (Фастівський район),Трипілля (Обухівський район).

Можна стверджувати, що Шевченкіана Київщини бере свій  початок ще з кінця XIX століття, коли розпочало свою діяльність ”Киевское общество грамотности” – культурно-просвітницька організація, створена передовою інтелігенцією Києва, яка проводила політику на відродження національної самосвідомості, на створення національної школи, популяризацію української національної книги та творчості Т.Г. Шевченка зокрема.

В різні роки питання, чим була Київщина для Шевченка, якою вона постала у його творчості, цікавило багатьох дослідників, істориків, краєзнавців, бібліотечних працівників нашого краю. Їх літературні та історико-краєзнавчі розвідки, архівні дослідження, творчі есе стали основою та визначальною складовою Шевченкіани Київщини XX століття.

Для того, щоб сповна осягнути та осмислити феномен Тараса Шевченка, неповторність  і багатогранність його слова, смислову й емоційну глибину образної системи, своєрідність художнього світу, потрібен творчий досвід не одного покоління.

Краяни свято бережуть пам’ять про Кобзаря та його перебування на Київщині, люблять і цінують його слово.


2014 рік – рік
Тараса Григоровича Шевченка в Україні
Ця ювілейна дата внесена до Календаря пам’ятних дат ЮНЕСКО
Творчість Тараса Григоровича Шевченка – це книга буття українців. Це – своєрідна візитка картка українського народу. Адже на карті світу Україна просто не існує без Шевченка. Шевченко - це уособлення самої України. Кожна епоха творить свій образ Кобзаря, розкриваючи все нові й нові грані його художнього та поетичного буття

Робота Київської обласної державної адміністрації ґрунтується на принципах консолідованої реалізації структурними підрозділами облдержадміністрації в Київській області комплексу науково-методичних, архітектурно-реставраційних, культурно-просвітницьких, організаційних, фінансово-економічних та видавничих заходів щодо забезпечення активного сталого розвитку галузі культури Київській області як складової загального соціально-економічного розвитку регіону, а також забезпечення високої ефективності міжгалузевої координації під час реалізації державної та регіональної політики у 2014 році - як року відзначення у Київській області 200-річчя від дня народження  Т.Г. Шевченка.

Обласні урочисті заходи та концертна програма  «Прославиться і ця земля ім’ям святим «Кобзар» з нагоди 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка відбудуться 06 березня 2014 року о 15.00 у м. Переяслав-Хмельницький, на базі  ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди».

Захід заплановано за участі голови Київської обласної державної адміністрації А.Й. Присяжнюка, Подашевської     Т. Л. - заступника голови КОДА, Подолянця І.І. - начальника  управління культури, національностей та релігій КОДА, митців Київщини, студентської молоді, представників ЗМІ, громади Київщини.

У 2014 році заплановано спільно із Обласною організацією Національної спілки письменників України заплановано проведення обласного літературно-мистецького свята «Веселки над Київщиною», присвяченого 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка.

У 2014 році у  загальносистемному комплексі масових заходів бібліотечних закладів: „Свою Україну любіть”, обласна центральна бібліотечна система” планує провести:

 • розгорнуті книжкові виставки ”Великий Син великого народу”;
 • загальносистемний День інформації „У поколіннях озоветься Тарасове ім’я”;
 • для дітей шкільного віку „Шевченківський тиждень”;
 • цикл відеосалонів „Тарас Шевченко”;
 • цикл годин вільного читання „Прочитайте рідне слово зі сторінок Кобзаря”;
 • цикл „П’ять хвилин з Шевченком”;
 • година мистецтва „Портрет власної долі”;
 • турнір знавців шевченкової творчості „Відомий і невідомий Шевченко”;
 • музично-поетичний вечір „Зійшла над Україною зоря Шевченкового „Кобзаря”;
 • загальноміське свято „ У слові праведнім, у славі віковій”.

Організаційно-методичний бібліотеки Таращанського району планує, у серії „Методичні поради”, підготувати буклет „Шевченко-символ України”, де будуть зібрані методичні матеріали на допомогу відзначення бібліотеками району 200-річчя від Дня народження Т.Г.Шевченка.

Службою автомобільних доріг у Київській області визначено місця для встановлення на автомобільних дорогах інформаційно-вказівних дорожніх знаків до визначних місць, пов’язаних з іменем Т. Г. Шевченка у 2014 році:

1. До Яготинського державного історичного музею та Музею «Флігель Тараса Шевченка» в м. Яготин:

 • а/д М-03 Київ-Харків-Довжанський:
 • км 102+990 праворуч – дорожній знак 5.53,
 • км 103+190 ліворуч – 5.53.

2. До Шевченківського національного заповідника (м. Канів Черкаської області):

 • а/д М-01 Київ-Чернігів-Нові Яриловичі:
 • км 37+500 ліворуч – 5.53.
 • а/д М-03 Київ-Харків-Довжанський:
 • км 40+150 ліворуч – 5.53;
 • км 40+100 праворуч – 5.53.
 • а/д Р-03 Північно-Східний обхід м. Києва:
 • км 27+950 ліворуч – 5.53.
 • а/д Н-08 Бориспіль-Дніпропетровськ: 43+950 праворуч – 5.53

Згідно із Планом заходів з підготовки та відзначення  в області  200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання, у 2014 році пройде Інформаційний тур «Шевченко на Київщині» (маршрут:  м.Київ-м.Бориспіль-м.Березань-м.Яготин-м.Переяслав-Хмельницький-м.Київ).

Спільно із обласною організацією Національної спілки письменників України заплановано проведення обласного літературно-мистецького свята «Веселки над Київщиною», присвяченого 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка.

В музейних закладах області поновлено тематичні експозиції, організовано екскурсійно-лекційні програми, пересувні виставки «Т.Г. Шевченко – геніальний художник, поет, філософ», „Кобзар у серці України”, проводяться тематичні екскурсії „Переяслав – батьківщина Шевченкового „Заповіту”, організовані в Національному історико-етнографічному заповіднику „Переяслав”.

Переможці обласних турів взяли участь у Всеукраїнському конкурсі „Об’єднаймося ж, брати мої”, в Міжнародному Шевченківському літературно-мистецькому святі „В сім’ї вольній новій”, Всеукраїнському конкурсі читців, присвяченого пам’яті  Т.Шевченка тощо.

На базі Обласного академічного музично-драматичного театру імені П. К. Саксаганського ( м. Біла Церква) у 2014 році відбудеться  прем’єрний показ вистави  «Гайдамаки» за поемою Т. Г. Шевченка.

Засоби масової інформації висвітлюють заходи  з нагоди ювілею. У започаткованих рубриках: „У царині мистецтв”, „До 200-річчя Великого Кобзаря”,  „Проба пера”, „Тарасова ніч”, „До Шевченківських днів”, „Тиждень пам’яті із Кобзарем”, „Коротким рядком”, „Про подію - пером і фотооб’єктивом” - поетично-мистецькі вернісажі,  щорічні районні конкурси на кращого читця віршів Шевченка, тематичні літературні години, театралізовані вистави та інші заходи, що проводяться  в рамках відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка.

Заходи, пов’язані з підготовкою до відзначення в області 200-річчя від дня народження Т. Г.  Шевченка, знайшли широке висвітлення в місцевих  засобах масової інформації, зокрема, на сторінках офіційного веб -  сайту Київської обласної державної адміністрації та офіційних сайтів районних державних адміністрації та виконавчих комітетів.

В області здійснюється відповідна робота,  мета якої, організація та проведення низки заходів, які направлено на відродження, збереження та розвиток культурної спадщини, яку залишив по собі геній української  та світової культури Т. Г. Шевченко та формування позитивного іміджу Київської області, як сучасного культурного центру.

«Переступаймо через нав’язувані нам комплекси,
перемагаймо самих себе, пам’ятаймо - нам є чим пишатись у минулому,
нам є на основі чого проектувати наше самодостатнє майбутнє»
В.Ф. Янукович


З 13 по 20 січня 2014 року розпочинає роботу пересувна
Всеукраїнська художня виставка поетичної ілюстрації
«І на оновленій землі ...»,
присвячена 200-річчю Т.Г. Шевченко.
(Вхід вільний, час роботи  - 10.00-18.00)

Організаторами виставки виступили:

Національна спілка художників України (НСХУ),
Київська обласна організація Національної спілки художників України (КООНСХУ),
Київська обласна державна адміністрація,
Управління культури, національностей та релігій КОДА

Всеукраїнська художня виставка поетичної ілюстрації присвячена 200-річчю Т.Г. Шевченко

Відкриття заходу відбулося за участі голови Київської обласної державної адміністрації Присяжнюка А.Й., заступників голови Київської обласної державної адміністрації Подашевської Т.Л. та  Басая О.В., також були присутні начальник управління культури, національностей та релігій КОДА Подолянець І.І., який надав вичерпну інформацію під час інтерв’ю представникам всеукраїнських та місцевих мас-медіа, щодо планів Київщини по відзначенню 200 - річчя від дня народження  Т.Г. Шевченка у 2014 році, студентська молодь, громада та гості м. Київ.  

Однією з основних форм виставкової роботи НСХУ є організація Всеукраїнських художніх виставок, коли художники з різних регіонів України представляють творчі роботи відповідно до оголошеної тематикою, а виставковий комітет НСХУ з поданих робіт відбирає кращі і формує виставку, з якою потім знайомиться широке коло глядачів. Більшість Всеукраїнських виставок проводиться у виставкових залах столиці, однак, протягом десятиліть в Україні проводяться Всеукраїнські художні виставки в регіонах.

Вперше практика проведення Всеукраїнської виставки НСХУ зробила на території Київщини - столичної області. Тому кілька вагомих причин:

в 2014 році Україна і Світ відзначає 200-річчя з дня народження
Т.Г. Шевченко - поета, мислителя, художника, при цьому сам Т.Г. Шевченко неодноразово підкреслював, що він перш за все саме художник!;
доля і творчість Т.Г. Шевченко в чималої частини пов'язано з Київщиною;
сьогодні в Київській області живе і працює значна кількість професійних художників, а серед населення образотворче мистецтво користується великою популярністю.

При визначенні тематики ми виходили з того, що Всеукраїнська виставка на Київщині повинна мати іншу, неповторний тематику серед інших Всеукраїнських виставок, адже хочемо, щоб ця виставка була традиційною і стала популярною, як серед професійних художників України, так і серед глядачів. А так як вона стартує в рік відзначення 200-річчя Т.Г. Шевченка ми вирішили присвятити її тим творам образотворчого мистецтва, які так чи інакше пов'язані з поезією, з поетичним рядком, поетичним образом: ілюстрації, портрети поетів, героїв поем і віршів, сюжети поетичних творів відтворені у живописі, графіці, скульптурі, іншими словами, ми хотіли зібрати у виставці твори різних видів образотворчого мистецтва, різних жанрів і різних стилів, але об'єднаних поетикою, поетичним образом, тобто тим, що, на нашу думку, надзвичайно важливо для гармонійного життя людини.

В результаті відбору у виставці взяли участь художники з Чернівецької області, Луганська, Черкаської та Одеської областей, Хмельницької області, Кременчука, Дніпропетровська, Кривого Рогу, Севастополя, Києва та Київської області. Тобто 11 регіонів України.

Кульмінацією виставки «І на оновленій землі ...» стане найбільш тривала її експозиція в Білоцерківському краєзнавчому музеї. Там виставка відкриється 6 лютого 2014 і буде рабо тать до кінця лютого. Білоцерківський краєзнавчий музей в своїх фондах має чудову колекцію творів образотворчого мистецтва пружних епох, а дання виставка дозволить познайомити глядачів з сучасним Українським мистецтвом.

Ідея організації пересувної виставки поставила перед нами непросте завдання вирішення якої досить актуально сьогодні - організацію в містах і великих населених пунктах виставкових площ (галерей, виставкових залів, салонів, музеїв) здатних приймати виставки творів образотворчого мистецтва. Це велика копітка робота, але вона повинна бать розпочата вже сьогодні, адже цього потребують реалі сьогоднішнього дня, потреба людей в духовному, естетичному розвитку.

Ми хочемо, щоб вирішення цього питання сприяла і виставка «І на оновленій землі ...» у 2014 році. Всеукраїнська художня виставка поетичної тематики
«І на оновленій землі ...» була сформована Дирекцією виставок НСХУ і сьогодні ми презентуємо початок, своєрідний старт її пересування по декількох містах Київської області!

Безумовно, тут в фойє залу Київської обласної адміністрації, представлена ​​лише мала частина виставки «І на оновленій землі ...», адже сьогодні ми презентуємо початок руху виставки по населених пунктах Київщини, проте ми хочемо, щоб цей старт був урочисто відзначений, а на Київщині практика проведення Всеукраїнської художньої виставки стала щорічною!

Одним з самих важливих звітів Т.Г. Шевченко було збереження і розвиток культури та художньої творчості на нашій землі Будемо ж для втілення цього заповіту докладати зусиль!


З 13 по 19 січня 2014 року, з метою популяризації творчої спадщини та
духовних заповідей Т.Г. Шевченка (до 200-річчя від дня народження
Великого Генія української та світової культури),
у м. Фастів, на базі Міської бібліотеки (час роботи з 10.00 до 19.00)
громаді та гостям міста було презентовано Цикл переглядів
“Життя вічне, слово невмируще”
У програмі заходів Книжкова виставка-огляд
“У всякого своя доля, і свій шлях широкий”.

Цикл переглядів з метою популяризації творчої спадщини Тараса Шевченка


Так, 05 березня 2014 року о 14.00
у м. Києві, по вул. Мельникова, 40
на базі Державного архіву Київської області
розпочне свою роботу
Всеукраїнська пересувна документальна виставка
«Біографія та творчість Т.Г. Шевченка крізь призму
архівних документів»

Свої унікальні експонати - документи на паперових носіях, кіно - та фотодокументи
презентуватимуть архіви України, в т.ч. Державний архів Київської області.

культурна спадщина Тараса Григоровича Шевченка Всеукраїнська пересувна документальна виставка

Біографія та творчість Т.Г. Шевченка крізь призму архівних документів

<< Назад