Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

29 січня 2020 року

29 січня - День Пам’яті Героїв Крут.

День Пам’яті Героїв КрутВідповідно до Указу Президента України про «День пам’яті Героїв Крут» № 15/07, який відзначається 29 січня, був підписаний 15 січня 2007 року.

29 січня 1918 року, відбувся бій під Крутами.

Тоді близько 400 курсантів і студентів стримали наступ на Київ майже чотиритисячної армії більшовиків.

Бій під Крутами відбувся на залізничній станції «Крути» в сучасній Чернігівській області, за 130 кілометрів від Києва. Тривав він понад п'ять годин.Станція «Крути» – тільки одна із численних битв в одвічному «хрестовому поході» Росії проти України, однак відважні патріоти, які захищали Україну під Крутами – справжні Герої, завдяки яким таки постала наша незалежність. Як і сучасні Герої, які на своїх плечах міцно тримають нашу незалежність, захищають свою Батьківщину від зазіхань зухвалого агресора. Вони боролися, щоб ми перемогли».

Герої Крут з Київщини:

Поржи-Олексієнко Петро (11.07.1898, м. Ржищів, тепер Київської обл. – 09.03.1988, м. Денвер, Колорадо) — учасник бою під Крутами в складі студентської сотні. Нагороджений Хрестом Петлюри та Воєнним хрестом. Автор спогадів «Ржищів над Дніпром» (1970). Помер на 90 році життя, похований в Денвері на православній українській частині цвинтаря Кровн Гіл (Crown Hills Denver).

Дудка Григорій (1897.10.01, с. Зеленьки, тепер Канівського р-ну Київської обл. – 24.07.1976, Нью-Йорк) – учасник бою під Крутами в складі 1-ої Української військової школи ім. Б. Хмельницького. Утримувач однієї з головних конспіративних квартир Крайового Проводу ОУН в м. Дніпропетровськ (1943). Багаторічний фінансовий референт Організації оборони чотирьох свобід України в США. Член-засновник і довголітній директор Федеральної кредитової кооперативи «Самопоміч» у Нью-Йорку. Автор спогадів «З спогадів про Крути» (1957). Помер на 78 році життя, після довгої, важкої недуги. Похований на українському православному цвинтарі у Баунд-Брук (світлина – «з дружиною Одаркою, 1933 р.» – надана правнуком, який зараз воює на східному фронті).

В 2018 році на Київщині знімали популярний художній фільм "Крути 1918", творча група у складі режисер Олексія Шапарєва, продюсер Андрія Корнієнка, автора сценарію Костянтина Коновалова, акторів Євгена Ламаха, Надії Коверської, Андрія Федінчика, Олексія Тритенка, Олександра Піскунова, Дмитра й Остапа Ступок. Виробництво фільму здійснює компанія Good Morning Film за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Перший знімальний день проходив на території національного парку "Межигір’я" (Вишгородський район).

Заклади культури не залишилися осторонь цієї видатної історичної дати та підготували низку тематичних заходів, а саме:
29 січня в с. Літки, Броварського району відбудеться Обласний МІТИНГ-РЕКВІЄМ «БІЙ ЗА МАЙБУТНЄ» НА ЛІТКІВСЬКОМУ КУРГАНІ за участі керівництва Київської обласної державної адміністрації, представників Броварської РДА, Броварської районної ради, комісар Київського обласного військового комісаріату полковник Юрій Максимів, освітяни, громадськість, ЗМІ.
З 20 січня Загальноміський бібліотечно-інформаційний центр м. Славутич до Дня пам’яті героїв Крут стартувала виставка-спомин «Голови низько схиляємо пам’яті їхній святій».

27-31 січня в КЗ КОР «Яготинський історичний музей» проводитимуть для відвідувачів тематичні уроки «Крути – національна трагедія», приурочені пам’яті українських юнаків, що полягли у бою під Крутами у січні 1918р.

29 січня у в музеї «Флігель Тараса Шевченка» м. Яготин проводитимуть виховну годину з учнями 4-В класу Яготинського НВК № 3 «Вшануймо Героїв Крут».

29 січня в Березанському краєзнавчому музеї проведуть до Дня пам'яті героїв Крут тематичну екскурсію «Нескорені».
29 січня в Центрі дозвілля м. Березань до Дня пам'яті героїв Крут відбудеться демонстрація художнього фільму «Крути 1918».

29 січня о 15.00 на базі Народного центру культури «Зустріч» пройде літературно-музичний захід, присвячений пам’яті Героїв Крут.

30 січня в бібліотеці Ржищівської ОТГ відбудеться перегляд кіноверсіїї бою під Крутами: «Ніколи Україна не забуде цих юних душ нескорений політ» тощо.