Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

18 травня 2020 року

День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу відзначається 18 травня 

Зазначена пам’ятна дата встановлена Указом Президента України №472 від 16.05.2014 року «Про день боротьби за права кримськотатарського народу» та постановою Верховної Ради України № 792 від 12.11.2015 року «Про визнання геноциду кримськотатарського народу».

18 травня 1944 року радянська влада провела масове примусове виселення з Криму представників корінного народу й нині окупованої Росією території України.

У 2019 році деякі європейські країни визнали депортацію кримських татар 1944 року актом геноциду. 

Депортація – примусове або насильницьке переселення одних людей іншими за межі певної території.

Ухвалено постанову Верховної Ради від 20 березня 2014 року, в якій ідеться про забезпечення прав кримськотатарського народу як корінного, захист та реалізацію його невід’ємного права на самовизначення у складі суверенної й незалежної Української держави. Україна визнає Меджліс кримськотатарського народу, виконавчий орган Курултаю та Курултай як вищий представницький орган.

Цим державним документом Верховна Ради заявляє про свою підтримку декларації ООН про права корінних народів.

Історична довідка на порталі «Урядового кур’єра» за посиланням: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/deportaciya-krimskih-tatar-genocid/

Цього року Київська обласна бібліотека для дітей організувала цикл заходів «Кримська світлиця» для соціальної адаптації громадян України, які залишили тимчасово окупований Крим. Їхньою метою було ознайомити молоде покоління кримських татар з історією народу, щоб не забути трагедію минулого, зберегти в пам’яті поколінь імена кримчан, які боролися за свободу свого народу. 

Заклади культури Київщини підготували низку тематичних заходів з нагоди цієї трагічної сторінки історії та висвітлили онлайн.

Радимо до перегляду найвідоміші кінофільми кримськотатарських режисерів:

Фільм «Хайтарма» (в перекладі з кримськотатарської — повернення). Режисер фільму і виконавець головної ролі Ахтем Сеїтаблаєв. Стрічку засновано на реальних подіях. У ній ідеться про сталінську депортацію кримських татар у травні 1944 року. Режисер показав цю трагічну історію через погляд прославленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана. Це перший кримськотатарський художній фільм про депортацію свого народу. Після виходу кінострічки на екрани в 2013 році вона зібрала багато престижних нагород в Україні й за кордоном.

Документальний фільм «1944. Крим. Депортація». Режисери стрічки — Фатіма Осман та Юнус Паша. Режисерка Фатіма Осман походить із сім’ї депортованих. Її родина повернулася з Узбекистану на історичну батьківщину лише 1986-го. У картині історію депортації розповідають люди, які її пережили. Вони діляться спогадами про дні депортації, перші роки на засланні, те, як їм вдалося вижити в тих нелюдських умовах. Внаслідок етнічної чистки було депортовано 191 044 кримських татари. Ці події призвели до насильницької загибелі 46% народу. «Цей фільм — акт з’єднання із Кримом та нагадування, що кожен злочин має обличчя, що за кожен злочин має бути відповідальність. Усі ті, хто побачить цю стрічку, зрозуміє, чому кримські татари зайняли проукраїнську позицію», — вважає політик Еміне Джапарова.

Фільм «Чужа молитва». Режисер історико-драматичної стрічки — Ахтем Сеїтаблаєв. У ній він показав історію, засновану на реальних подіях. Цей фільм присвячено подвигу кримської татарки Саїде Аріфової, яка в роки Другої світової війни, під час окупації нацистами Бахчисарая, врятувала життя 88 єврейським дітям-сиротам.

Міністерство  культури та інформаційної політики України просить мовників утриматися від показу розважальних та гумористичних програм, натомість пропонує для використання низку раніше підготовлених відеопроєктів:

https://cutt.ly/uylvMpC
https://cutt.ly/8yWYoXY
https://cutt.ly/JyWYp7R
https://cutt.ly/oyWYsea
https://cutt.ly/ryWYdqa
https://cutt.ly/RyWYd3X

Звертаємося з проханням підтримати ініціативу Меджлісу кримськотатарського народу та оголосити цього дня о 12:00 хвилину мовчання в пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу.

Додатково:

Фото депортованих кримських татар з місць спецпоселення доступні за посиланням:
http://www.memory.gov.ua/news/krimski-tatari-v-mistsyakh-spetsposelen-pislya-deportatsii-v-1944-rotsi

Тематичні матеріали про депортацію кримськотатарського народу 1944 року доступні за посиланням:
http://memory.gov.ua/news/u-seredu-18-travnya-den-pamyati-zhertv-genotsidu-krimskotatarskogo-narodu

http://www.istpravda.com.ua/digest/2015/07/2/148470/