Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

17 травня 2020 року

17 травня - День пам’яті жертв політичних репресій

День пам'яті жертв політичних репресій — щорічний національний пам'ятний день в Україні, що припадає на третю неділю травня.

Указом Президента України від 31 жовтня 2000 року  № 1181/2000 День пам'яті жертв голодоморів, який відзначався кожної четвертої суботи листопада перейменовувався на «День пам'яті жертв голодомору та політичних репресій». Указом Президента України від 15 липня 2004 року № 797/2004 встановлювалася назва «День пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій». Указом Президента України від 21 травня 2007 року № 431/2007 дні пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій розведено у часі. День пам'яті жертв голодоморів залишився щочетвертої суботи листопада, натомість, третя неділя травня встановлена Днем пам'яті жертв політичних репресій.

Великий терор – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства.

За період Великого терору на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів (інші заходи покарання охоплювали менше 1 %, звільнено було тільки 0,3 %).

Биківнянське поховання жертв сталінських репресій є одним із найбільших на території України. Вже встановлено імена понад 19 тисяч розстріляних громадян. 

Тепер «Биківнянські могили» є заповідником національного значення і найбільшим в Україні місцем поховання жертв політичних репресій 1937-41 років. У наші часи ця місцевість входить у Дніпровський район столиці, а раніше була глухим кутком лісу за півтора кілометри від селища Биківня.

У 2012 році на території заповідника, у присутності президентів Польщі та України, урочисто відкрито Міжнародний меморіал жертвам тоталітаризму 1937-1941 років, який складається з двох частин: українського Меморіалу та польського військового кладовища. Архітектори Меморіалу – український академік Л. Скорик, польські архітектори Р. Гловацький, М. Модерау.

Трагедія Биківні стоіть у одному ряді з такими злочинами як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр та Катинський розстріл.

У 2015 році Україна засудила злочини комуністичного тоталітарного режиму Законом «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганд їхньої символіки». Законопроект було розроблено Українським інститутом національної пам’яті спільно із народними депутатами України, громадськістю та експертами Реанімаційного пакету реформ.

17-19 травня 2020 року на Led-екрані на будівлі Клубного закладу «Кіноконцертний комплекс»,Центральна площа, 9, м. Славутич відбудеться демонстрація документальних фільмів циклу «Терор 1937-1938 років» до Дня пам’яті жертв політичних репресій. На сторінці Славутицької Централізованої бібліотечної системи в Facebook  для користувачів було представлено перегляд літератури «Біль наших сердець» (політичні репресії в Україні) https://www.facebook.com/info.zbic. В бібліотеці для дітей м. Васильків  підготовлена інформаційна хвилина «Інакше не могли, бо духом сильними були» до Дня пам’яті жертв політичних репресій тощо.

Мета заходів - належне вшанування пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства.