Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

12 березня 2010 року

На Київщині стартував унікальний музейно-архівний проект «Історична Київщина – заповітна земля Кобзаря»


Найбільшу в Київській області стародавню колекцію «Кобзарів», унікальні листівки, книгу із записом дати народження Великого Кобзаря та інші історичні документи, пов’язані з життям та творчістю Т.Шевченка вперше показали на відкритті музейно-архівного проекту «Історична Київщина – заповітна земля Кобзаря».

Відкриття виставки на честь 205-річчя з Дня народження Тараса Шевченка пройшло в Державному архіві Київської області.

Серед унікальних предметів, пов‘язаних з іменем Шевченка із затоплених сіл Київщини, мистецьких творів, друкованих видань та музейних експонатів були зокрема документи, які розкривають аспекти діяльності Т.Г.Шевченка на Київщині (1843-1845рр.).

«Київщина займала особливе місце у житті та творчості Великого Кобзаря. Цього року виповнюється рівно 160 років як вперше в Лейпцигу друзями Тараса Шевченка була надрукована збірка «Новые стихотворения Пушкина и Шавченки» з 6-ма раніше написаними, але забороненими поезіями Шевченка, серед яких «Заповіт», «Розрита могила» і «Кавказ», написаний у Переяславі», - розповіла співорганізатор проекту, директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко.

«Є розповсюджена думка, що батьківщина Тараса Шевченка – це Черкащина, - зазначила директор Державного архіву Київської області Соф’я Каменєва. - Однак, насправді це історична Київщина, оскільки народився Тарас у Звенигородському повіті Київської губернії, а Черкаська область з’явилася лише в 1954 році».

Гостям презентували оригінал ревізької казки кріпаків поміщиків Енгельгардтів з посімейними списками сім’ї Т.Г.Шевченка, де вписаний двохрічний Тарас. Цей документ внесений до Державного реєстру національно-культурного надбання України. 

Частини своїх приватних колекцій показали історики та меценати Василь Михальчук, Дмитро Піркл, Зоя Ружин та Інна Бессалова. Зокрема, Дмитро Піркл надав на виставку «Кобзар» 1876 року, в якому вперше надруковані підцензурні вірші поета - стара Київська громада викупила їх у братів Шевченка, а через два роки М.Драгоманов у Женеві перевидав збірку для нелегального розповсюдження. 

Окреме місце зайняла на виставці експозиція Інни Бессалової «Предмети і зображення Т.Г. Шевченка із затоплених сіл Київщини». Серед унікальних експонатів -  вишитий портрет Шевченка та рідкісне кольорове видання шевченківського календаря-щотижневика на 1964 рік з затопленого села Тарасовичі Вище-Дубечанського району. Календар цікавий тим, що кожного тижня у ньому згадуються дати та події з життя Великого Кобзаря, уривки з його творів та цитати видатних людей про нього.

Інша частина документів на виставці розкриває сторінки історії переслідувань і заборон, націлених не лише проти розповсюдження кобзаревих творів, але й проти тих відомих діячів українського національного відродження (зокрема, М.Лисенка), які намагалися заходами з вшанування пам’яті поета стверджувати історичне значення творчості поета у визвольному русі поневолених народів обох тодішніх імперій.

«Слава Богу, що ми сьогодні маємо можливість без насилля зробити те, що бажає українське серце, - зазначив на заході перший Президент України Леонід Кравчук. – Через засилля бруду, який ми бачимо з екранів телевізорів, все ж пробивається українська сила. І я вірю в те, що Тарас Григорович Шевченко своєю думкою, своїми творами і їхньою силою допоможе їй».

Відзначити річницю з Дня народження Великого Кобзаря прибули заступник голови Київської обласної державної адміністрації Анна Шкуро та перший секретар посольства Казахстану в Україні Гульнар Турсинбаєва. Тимчасовий Повірений у справах посольства Республіки Болгарія в Україні Стояна Русінова надіслала учасникам та організаторам проекту вітальний адрес.

Організатори проекту: Київська обласна державна адміністрація, Державний архів Київської області, Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, Центральний державний історичний архів України, Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва України, Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Пшеничного, Яготинський історичний музей, Вишгородський історико-культурний заповідник.

Організатори дякують медіа-партнерам за підтримку: Fakty.ICTV.ua, Вести, Обозреватель, Gazeta.ua, Український інтерес, День та агентству ‘PR advice’.

Ознайомитися з експонатами, виставленими в архіві, охочі зможуть до 29 березня 2019 року.
<< Назад