Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

3 грудня 2018 року

ВІД КРИНИЦІ РОДОВОДУ

Виставка унікальної хатньої ікони та автентичних вишитих рушників у Історичному музеї ВІКЗ

Виставка унікальної хатньої ікони та автентичних вишитих рушників у Історичному музеї ВІКЗ

В Історичному музеї Вишгородського історико-культурного заповідника 30 листопада відкрилась унікальна виставка «ВІД КРИНИЦІ РОДОВОДУ», на якій представлені картини Заслуженого художника України Олександра Охапкіна в стилі сучасного народного іконопису, а також вишитих рушників з різних регіонів України з приватної колекції громадського діяча, поетеси, голова Всеукраїнського громадського об’єднання «Поступ жінок-мироносиць» Зої Ружин.

Ця виставка – справжнє свято українських культурних надбань у сучасному контексті. Олександр Охапкін та Зоя Ружин уже не вперше спільно представляють свої колекції, адже презентовані твори гармонійно сплітаються у мелодійний вінок величальної, оптимістичної української перспективи, яка веде свої витоки з минувшини.

На відкриття виставки завітало багато гостей. Серед них – Заслужений працівник культури України Зоя Ружин, народний декламатор Михайло Орлюк, Заступник голови Вишгородської районної державної адміністрації Тетяна Волотовська, заступник голови Вишгородської районної ради Марина Ганіцька, директори та педагоги шкіл Вишгорода, учні, співробітники співробітники Вишгородської районної бібліотеки і її директор Марина Березинець, небайдужі до історії й культури рідної землі вишгородці.

ВІД КРИНИЦІ РОДОВОДУПід час відкриття виставки «ВІД КРИНИЦІ РОДОВОДУ» гості ознайомилися з унікальними творами, що яскраво демонструють самобутність нашого народу. Також було сказано багато теплих і добрих слів, які були співзвучні особливій атмосфері заходу.

«Культура – це головні ліки від морального спустошення, конфліктів, жорстокості і зневіри. Душа нашого народу – його традиції, пісні, література, ремесла. Нинішня Україна переживає велику драму – війну на Сході. Саме тому їй дуже важливо мати перед очима свої культурні скарби, серед яких, зокрема, унікальні народні ікони Олександра Охапкіна та неповторна спадщина України у вигляді вишитих рушників які з такою любов’ю збирає Зоя Ружин. Усе це надихає, нагадує про те, що ми – народ, котрий творить, а не руйнує. Так було завжди. У такому обсязі у Вишгороді вперше виставляються народні ікони Олександра Охапкіна, а також вишиті рушники Зої Ружин з різних регіонів України – це об’єднує культурологію і духовність України, і ми відчуваємо, що ми єдині», -- зауважила під час відкриття виставки директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко.

Зоя Ружин, привітавши вишгородців з відкриттям виставки, і зауваживши, що незабаром – день Святого Миколая, якого здавна шанують українці, подарувала Вишгородському історико-культурному заповіднику ікону Чудотворця. Також вона звернула увагу на те, що художник Олександр Охапкін відродив хатню ікону як самобутній художній напрямок в Україні, коли люди, малюючи ікони для домашнього вжитку, відходили від храмових канонів, і зображували характерні елементи української народної культури. Традиційними для таких ікон є багатство квітів – мальв, чорнобривців, тощо. У творчому доробку Олександра Охапкіна – сотні таких ікон. «На їх створення художника надихнула етнограф і мистецтвознавець Романа Кобальчинська, яка відкрила художнику народну українську ікону, і Олександр Охапкін захопився саме цим напрямком іконографії. Також О. Охапкін зображує на своїх полотнах видатних українців, і два таких портрети – Тараса Шевченка та Раїси Кириченко – є на цій виставці», – зауважила Зоя Ружин.

Під час відкриття виставки нікого не залишили байдужими поетичні рядки у виконання Михайла Орлюка. Прозвучали вірші видатних українських поетів Тараса Шевченка і Василя Симоненка, а ще вірш Володимира Маяковського «Долг Украине».
Виставка викликала щире захоплення у гостей своєю яскравістю, різнобарвністю і величним українським духом.

виставка «ВІД КРИНИЦІ РОДОВОДУ»Тетяна Волотовська, подякувавши організаторам виставки за прекрасну нагоду долучитися до витоків народного мистецтва і ремесел, зауважила, що через унікальні форми вираження самобутності, такі, як нині представлені, український народ може потужно заявити про себе. «Ця виставка – демонстрація цінностей, які близькі серцю кожного з нас, і нині вишгородці й гості міста мають можливість ближче доторкнутися до унікального творчого доробку. Я вдячна Вишгородському історико-культурному заповіднику, його директору Владі Литовченко за активну участь у культурних заходах району, за долучення до виховання української ідентичності».

Марина Ганіцька підкреслила: «Велике щастя для всіх нас, що така виставка відкрилася у Вишгороді, в Історичному музеї ВІКЗ. Адже це – наша історія, наша духовність, те, що близьке кожному з нас. Саме в таких зразках народного мистецтва, народної культури закладений генетичний код нації, який сформувався протягом тисячоліть, у якому відображається наш національний характер. Кожен регіон України має свої відмінності у вишивці, але є те, що єднає нас усіх».

 Директор Вишгородської спеціалізованої школи "Інтелект" Інна Шубко зауважила: «Я знайома з народними іконами Олександра Охапкіна, а завдяки цій виставці сьогодні змогла ближче познайомитися з автором. Ми зараз усі сподіваємося на мир на всій українській землі. Ці ікони сповнені неймовірної мудрості і спокою, що я переконана – їхня енергетика також принесе мир в Україну. А чудова, прониклива декламація Михайлом Орлюком віршів відомих поетів не лише зачепила душі наших учнів, а й стане для них прекрасним прикладом того, як відчувати поезію, проносити через серце і демонструвати це не тільки на уроках».

До речі, вишгородські школи мають унікальну можливість отримати копії ікон Олександра Охапкіна. Як повідомила Зоя Ружин, 12 робіт художника нині є в оцифрованому вигляді, і пані Зоя має дозвіл митця надати їх навчальним закладам. Ці копії можна роздрукувати на полотні і створити у школах чудові мистецькі галереї.

А поки що – з ними можна ознайомитись на виставці «ВІД КРИНИЦІ РОДОВОДУ» в Історичному музеї ВІКЗ, яка триватиме до 30 грудня. Приходьте, у музеї вас чекають!

Адреса: м. Вишгород, вул. Шкільна, 58.
Графік роботи виставки: понеділок-п’ятниця з 10.00 до 17.00.
Телефон для довідок і замовлення екскурсій: 093 457 30 72.

<< Назад