Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

26 листопада 2018 року

Відкрилась унікальна ставрографічна виставка.


«Християнська спадщина нашої землі. ПІВНІЧ» – таку назву має унікальна виставка, яка відкрилася 23 листопада у виставкових залах «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська», У ній можна ознайомитися різноманіттям натільних та нагрудних хрестів різної форми. Понад 1110 хрестів з північних областей України – Київської, Чернігівської й Житомирської надані Єдиним в Україні і Східній Європі Громадський історико-етнографічний ставрографічний Музей Хреста, також 12 артефактів надав Вишгородський історико-культурний заповідник.

Організатори виставки – Національний заповідник «Софія Київська», Громадський історико-етнографічний ставрографічний музей хреста, програма міського голови Дніпра Бориса Філатова «Культурна столиця», Вишгородський історико-культурний заповідник.

Під час відкриття виставки з вітальним словом до гостей звернулися заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Софія Київська» Вячеслав Корнієнко, директор Громадського історико-етнографічного ставрографічного музею хреста Віктор Векленко, директор Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко. Також вони звернули увагу на те, як багато інформації про епоху і людей несуть хрести, і наголосили на тому, що вивчення цієї непересічної спадщини нашого народу дуже важливе.

«Ми показуємо нашу християнську культурну спадщину, яка об’єднує всі області та регіони України. Не зважаючи на те, що на українських землях впродовж віків жили представники різних конфесій, власне українська складова в даній виставці є визначальною та концептуальною», - зазначає засновник Музею Хреста Віктор Векленко.

«Експонати демонструють розмаїття культової пластики з різних регіонів нашої країни. На виставці представлені українські натільні і нагрудні хрести – православні, католицькі і греко-католицькі. Саме завдяки такому розмаїттю можна відстежити регіональні особливості хрестів, а також спільну духовну основу України: від Криму до Волині, від Карпат до Донбасу. Такі заходи дуже важливі, адже вони демонструють об’єднання країни», - підкреслила кандидат історичних наук, директор Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко.

«Перші натільні хрести з’явились на території України у V-VI ст. в Криму, а згодом, з прийняттям християнства Володимиром у 988 р., і на території Київської Русі. Хрестики символізували приналежність носія до християнства, хоча носіння його певний час не було обов’язковим. Оскільки не було жорстких форм щодо форми та прикраси хреста, то це обумовило розмаїття форм та прикрас натільних хрестів, зумовлене особливостями (регіональними, хронологічними, конфесійними тощо). Наскільки ці зміни відобразилися на натільних хрестах Північної України від давніх часів до сучасності, відвідувачі зможуть ознайомитись на виставці», — підкреслив доктор історичних наук, заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Софія Київська» Вячеслав Корнієнко.

Гості виставки, а серед них були відомі політики і громадські діячі, журналісти, колекціонери були вражені різноманіттям представлених хрестів. Ці експонати дають можливість глибше осягнути історію України, вподобання її жителів, тенденції різних регіонів, і а ще дають уявлення про тогочасну моду, адже хрести використовували не лише як культові предмети і християнські обереги, а й як прикраси, стиль яких змінювався через певні періоди. Про це відвідувачі виставки дізналися з цікавої екскурсії, яку провели Віктор Векленко і Влада Литовченко.

Виставка триватиме до 25 січня 2019 р.

ставрографічна виставка
ставрографічна виставка

<< Назад