Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

21 листопада 2018 року

Вишгородський історико-культурний заповідник став співорганізатором формування виставки «Традиція і стиль до 220-річчя Києво-Межигірської фаянсової фабрики»

Виставка відкрилась 20 листопада у Національному музеї історії України (НМІУ).

На виставці «Традиція і стиль. До 220-річчя Києво-Межигірської фаянсової фабрики» представлено унікальні фаянсові вироби з фондів Національного музею історії України. Вони з НМІУ доповнені матеріалами Національного музею Тараса Шевченка, Вишгородського державного історико-культурного заповідника, Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького та з приватної колекції збирача старовини Дмитра Піркла. Відвідувачам презентовано перлини фондової колекції НІМУ, яка почала формуватися понад 100 років тому, котрі раніше не експонувалися.

Виставка, яка створювалась за участі слухачів освітнього проекту НМІУ «Школа музейних лідерів» за підтримки Українського культурного фонду, презентує багатство і неповторність унікального Межигірського фаянсу. Експозиція представляє послідовність стилів, технік і рецептур виробництва посуду. До речі, в період діяльності Києво-Межигірської фабрики цей фаянс був затребуваний як серед знаті, так і серед небагатих верств населення. Не оминали його своєю увагою й колекціонери, зокрема, Межигірські вироби колекціонував і Михайло Грушевський.

Майстерно, зі смаком оформлені тарелі, чаші, інший посуд та декоративні вироби вражають своєю красою і естетикою. Серед є ті, що призначались для утилітарного використання, власне столовий посуд, а також ті, що слугували елементами оздоблення, зокрема, в експозиції представлені тарілки з рельєфними портретами Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша, Миколи Костомарова, інших видатних діячів.

Доповнюють експозицію оригінальні ескізи Тараса Шевченка та добірка поштових старовинних поштових листівок з видами Межигір’я.

Під час відкриття виставки директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська зауважила: «У нашому музеї сьогодні особливий день, ми відкриваємо три виставки. Всі вони цікаві, шляхетні, мають ознаки європейськості у змісті і оздоблені. Зокрема, виставка «Традиція і стиль. До 220-річчя Києво-Межигірської фаянсової фабрики» присвячена чудовим виробам, які є гордістю Української історії, гордістю українських музеїв. Територія Межигір’я дуже давня, історична, вона позначена і періодом козаччини, і перебуванням Тараса Шевченка, і тим, що 220 років тому там був фаянсовий завод. Найбільша колекція виробів Межигірської фабрики – майже 160 предметів – знаходиться в нашому музеї. Також висловлюю вдячність колегам з інших закладів, які надали матеріали для експозиції».

Матеріали, які надав для виставки Вишгородський історико-культурний заповідник (ВІКЗ), дають змогу скласти повніше уявлення про Межигір’я позаминулого і минулого століть.

Директор ВІКЗ, кандидат історичних наук Влада Литовченко підкреслила: «Сьогодні ми відкриваємо Історичне Межигір’я для відвідувачів виставки уже в іншому аспекті, який показує і значущість та величність цього унікального місця, і показує його в розрізі творчості майстрів фаянсової справи. Цей рік є ювілейним виповнилось 220 років від створення цієї фабрики, яка, по суті, започаткувала період українського фаянсу. Мені особисто також дуже цікаво бачити унікальні фаянсові вироби, деякі з них представлені вперше. На мій погляд, такі міжмузейні проекти істотно розкривають ту чи іншу тематику і презентують масштабніше ту чи іншу тему. Дякую всім, хто долучився до цього непересічного проекту. До оформлення виставки долучились і представники школи музейних лідерів. Цей проект – чудова нагода для них отримати багато нових знань, багато досвіду, багато можливостей, адже проходити таку унікальну практику, мати змогу долучитись до скарбів, унікальних артефактів – це велике щастя».

ДО РЕЧІ. До тематики Історичного Межигір’я Вишгородський історико-культурний заповідник звертається не вперше. У томі числі – на рівні міжмузейних проектів. Зокрема, торік у серпні – вересні в Національному музеї Тараса Шевченка тривав міжмузейний історико-культурний проект «Забуте Межигір’я». Відвідувачі побачили унікальні археологічні знахідки з території Києво-Межигірського Спасо-Преображенського монастиря та Межигірської фаянсової фабрики, які демонструвалися вперше. Також вперше було представлено майже 500 археологічних предметів різних періодів, 26 оригінальних листівок із зображеннями Києво-Межигірського Спасо-Преображенського монастиря (ХІХ ст.), етнографічний одяг та предмети побуту мешканців Межигір’я і Вишгородщини ХІХ - початку ХХ ст.

<< Назад