Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

28 серпня 2018 року

Іноземна делегація у Вишгороді: як руйнуються стереотипи

23 серпня у Вишгородському історико-культурному заповіднику побувала делегація іноземних гостей – представників німецьких міст Льорраха та Айхенау, а також італійського міста Будріо. Серед гостей – громадські діячі, представники мерій міст, і навіть бургомістр. Приїхавши для налагодження та поглиблення партнерських зв’язків напередодні важливої дати – святкування Дня Незалежності України та 45-річчя утворення Вишгородського району, гості ознайомилися й з історико-культурною спадщиною краю.

Науковий співробітник ВІКЗ Вадим Перегуда провів цікаву екскурсію містом, де розповів зарубіжним гостям про непересічну історію древнього Вишгорода, і акцентував увагу на тих історичних моментах, які пов’язують наш край з німецькими територіями. А розповідь про знамениту історію Вишгородської Божої Матері продовжилась у храмі Вишгородської Богородиці, де знаходиться її список (копія). До речі, як зазначив настоятель церкви отець Тарас, дві німецькі благодійні організації цій церкві дуже багато допомагають, зокрема, їхня підтримка була і під час її будівництва.

Ще одним місцем, де німецькі італійські гості відкрили для себе непересічний Вишгородський край, став Музей давньоруського гончарства ВІКЗ. Директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко сердечно привітала гостей, зауважила, що ВІКЗ зберігає популяризує найкращі історико-культурні надбання, традиції краю і давньоруські ремесла. І запропонувала гостям ознайомитися з історією Київського Полісся, звернувши увагу на те, що саме у Вишгороді знаходиться найдавніший у Східній Європі гончарний горн ХІ ст.
Гості ознайомилися зі старовинними історичними та етнографічними експонатами, які зберігаються у Музеї давньоруського гончарства. Кожен з них – промовистий свідок своєї доби, починаючи від княжих часів. Також представники німецько-італійської делегації відвідали експозицію «Від бортництва – до вуликового бджільництва», яка вже стала однією з найпопулярніших у музеї. Завідувач експозиції Олексій Скоростецький після захоплюючої розповіді про історію медоборної справи пригостив екскурсантів медовим квасом.

А ще іноземні гості стали першими відвідувачами нової експозиції старовинних човнів – довбанок і плоскодонок, виготовлених у теслярських традиціях Київського Полісся. За словами завідуючого Музею давньоруського гончарства Олександра Кочубея, довбанки, вироблені до початку Другої Світової війни, унікальні ще й тим, що дивом збереглися: під час формування Дніпра у 1943 році їх було конфісковано у власників, або наказано знищити, аби плавзасоби не зміг використати ворог.

Також  у рамках цього візиту заслужений художник України Генрі Ягодкін і його донька Тетяна Ягодкіна презентували виставку «Вишгород. Перехрестя часів», офіційне відкриття якої відбудеться пізніше.  «Тут представлено живопис. Він окреслює три напрями. Перший напрямок – пейзажі, присвячені Вишгороду, давньоруському місту , який був форпостом Київської Русі у Х столітті. Ви на картинах бачите гори, пагорби, складні рельєфи, притаманні цій місцевості. Друга тема – це гончарство, вироби з глини. Це є частина побуту українців. І третя тема – це історія, історико-символічні картини, присвячені історичним персонажам цієї землі. Це наші княгині і князі.», зауважив Генрі Ягодкін.

 До речі, напередодні візиту іноземної делегації у Вишгородського історико-культурного заповідника також склались стосунки з однією з німецьких фірм – «Ремерс-Україна», яка є провідною у сфері реставрації будівництва з дерева. Фірма безкоштовно надала матеріали для консервації раритетних експонатів, а провідний консультант з опорядження деревини Юрій Трушківський провів навчання для фахівців ФІКЗ – як правильно проводити ці роботи. «Нам важливо не просто демонструвати унікальні експонати, а й їх реконструювати і реставрувати – для ефективного збереження», зауважила Влада Литовченко, представляючи директора і куратора Східної Європи компанії «Ремерс-Україна» Михайла Лопатіна. Він, у свою чергу зазначив: «Для нас велика радість – підтримувати цей музей». Адже збереження безцінних ілюстрацій історії краю – це дуже важливо.
Гостям усе було цікаво, і це було видно з їхнього настрою, з їхніх емоцій.

Представник Вишгородської міськради Олена Глава зазначила, що з містом  Айхенау Вишгород єднають давні партнерські стосунки, зокрема, у сферах дитячих обмінів і енергозбереження. А з Льоррахом і Будріо співпраця тільки налагоджується. Пані Олена поділилася історією, яку розповів один з гостей – італієць пан Мауріціо. Зокрема, про те, що в Італії домінують проросійські настрої. Навіть побутують думки, що в Україні – не націоналісти а нацисти. «І коли пан Мауріціо отримав запрошення побувати в Україні, то його община трохи критикувала це його рішення. Він же наполіг на своєму, сказав, що йому цікаво все побачити самому. І от – і нічого нацистського він не побачив. І зараз він у захопленні».

Отже, негативні стереотипи, можливо, навіть упереджене ставлення, вочевидь, навіяне ворожою пропагандою щодо України, дуже легко зруйнувати – досить побачити Україну самому. Сподіваємось, що пан Мауріціо донесе свої враження про Вишгород, про Київщину, про Україну до своїх співвітчизників і їхні думки також зміняться. А можливо, і вони забажають відвідати Україну.

Інна КОСЯНЧУК, прес-служба ВІКЗ

<< Назад