Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

11 червня 2018 року

08 червня 2018 року Київський обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи зібрав керівників закладів культури області та художніх керівників фольклорних колективів на семінар-практикум «Збереження джерел національної духовної культури українського народу та популяризації пісенного фольклору на сучасному етапі. Псевдомистецтво та методи боротьби з ним».


Тема зібрання була цікава і актуальна для всіх учасників. Мова ішла про головні принципи та вимоги  до творчої діяльності аматорських гуртів, які позиціонують себе як фольклорні.

Було розглянуто питання про основоположні принципи «Конвенції із захисту нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО». Директор КЗ КОР Київського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи Негода Т.М. та провідний методист центру з фольклору Кукліна І.М. докладно розповіли про конвенцію та вимоги до відбору елементів нематеріальної культурної спадщини.

Виходячи з розглянутих питань,  учасники обговорювали роль аматорських фольклорних колективів у збереженні справжніх зразків пісенної та обрядової спадщини українського народу.

Далі відбулося активне обговорення принців роботи з фольклорними колективами в області. Доповідач, провідний методист центру з фольклору Кукліна І.М. донесла інформацію щодо однозначних вимог у роботі фольклорних гуртів:

  • Виконувати пісні, що побутують у місцевості, де проживають учасники колективу.
  • Збирати для репертуару пісні та обряди від місцевих носіїв фольклорної традиції, оформлюючи паспорти на пісню чи обряд.
  • Спиратися на характерні особливості у вимові (діалект), у вокалізації (характер подачі звуку), у порядку обрядодії  (звертати увагу на ті чи інші відхилення чи невідомі моменти).
  • Відмовитися від інструментального супроводу у піснях (як виняток, залишити для танців). Користуватися для супроводу у календарній обрядовості традиційними народними інструментами – сопілкою, скрипкою, бубоном, лірою, цимбалами таке інше.
  • Опрацювати характерний сценічний стрій. Шукати зразки типового для місцевості народного одягу, повертати його шляхом відшивання чи створення відповідної репліки.
  • Переглянути сценічний образ та сценічну поведінку з урахуванням звичаїв сільського населення та світогляду українців.

Окремим питанням семінару було практичне пізнання  методик роботи художніх керівників фольклорних гуртів. Про це докладно розповіла Анастасія Колодюк – старший науковий співробітник національного музею народної архітектури та побуту України, етноспівачка, радіоведуча авторської передачі “Етнологіка”, співзасновниця та солістка гуртів “Королівна”, “ДомРа”. Відбулися вдалі демонстрації прикладів у виконанні ведучих та за відео- чи аудіо-зразками.

  • Були розглянуті такі питання:
  • Як збирати етнографічний матеріал у жителів села чи міста;
  • Як відчути та виокремити прояви діалектів та особливий характер звуковедення;
  • На що першочергово спиратися у створенні програми фольклорного колективу;

Провідним методистом та запрошеною гостею були надані рекомендації щодо репертуару для участі у фестивалях в Україні та поза її межами.

По закінченні семінару керівники закладів культури та художні керівники фольклорних колективів отримали відповіді на питання, що виникли під час роботи.

Метою семінару-практикуму було роз’яснення принципів фольклору і фольклоризму у аматорському мистецтві та їх ролі у популяризації народного мистецтва сьогодні.

Актуальність заходу полягала у тому, що розуміння відповідальності за творчу діяльність колективу як наступного носія народної культурної спадщини, не дозволить відхилитися від принципів достовірності у  збереженні української традиційної культури.

11 червня 2018 року

11 червня 2018 року