Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

27 грудня 2017 року

У Вишгороді з’явилася скульптура королеви Анни Ярославни

22 грудня у приміщенні Вишгородської міської ради відбулася урочиста передача скульптури «Анна Ярославна. Королева Франції» до колекції Вишгородського історико-культурного заповідника.

Меру Вишгорода Олексію Момоту й директору ВІКЗ Владі Литовченко модель пам'ятника передали особисто автори – скульптори, засновники культового мистецького фестивалю «Anne De Kiev Fest» Костянтин Скритуцький і Федір Баландін, а також голова ГО «Чотири Королеви» Марина Соловйова.

скульптура королеви Анни ЯрославниОтримання такої скульптури – знакова подія, яку зокрема відвідали керманич Вишгорода Олексій Момот і секретар міської ради Тетяна Бражнікова. Вони привітали місто й Вишгородський заповідник із цінним надбанням. Відвідали захід також представники депутатського корпусу міської ради.

«Надзвичайно приємно, що Вишгород став п'ятим містом у світі, де буде встановлено скульптурний образ Анни Ярославни, - зазначив О. Момот. - Два пам'ятника доньці Ярослава Мудрого і матері французького короля Філіпа І знаходяться у французькому місті Санліс. Один із них був встановлений у XVII ст., а другий – 2005 року. Київський пам’ятник видатній українці встановили в листопаді 2016 року на Львівській площі».

«Для Вишгорода Анна Ярославна, як і для світової історії, - видатна постать, - додала Т. Бражнікова. - Можливо, тут ступала ніжка маленької княжни. Вишгород був другою й основною резиденцією батька Анни – Ярослава Мудрого. Тут він писав першу конституцію України-Русі – «Руську правду». Тому не випадково саме Вишгород автори пам’ятника обрали після того, як презентували його в Києві й Санлісі. Тепер гіпсову скульптуру Анни Ярославни архітектори передають Вишгородському історико-культурному заповіднику».

Із важливою для міста подією присутніх привітала директор ВІКЗ Влада Литовченко, зазначивши, що українська королева Франції славилася красою, розумом і освіченістю: «Вона виросла при княжому дворі в Києві, вчила грамоту, історію, іноземні мови, малювання, вільно читала кількома мовами, писала кирилицею і глаголицею, відрізнялася впертістю й силою характеру. Вишгородському заповіднику дуже почесно прийняти таку роботу, адже Анна Ярославна – знакова й одна з найцікавіших для України особистостей. Чому саме Вишгород обрано «резиденцією» цієї прекрасної скульптури? Ярослав Мудрий тримав Вишгород своєю основною резиденцією, і саме у Вишгороді 20 лютого 1054 року закінчив своє земне життя. Тож символічно, що юна княжна Анна через тисячу років «ступить» на землю свого великого батька».

Сказав добрі слова в честь важливої події й освятив скульптуру королеви Анни настоятель храму Святого Рівноапостольного Князя Володимира, протоієрей Богдан Николин. Усім присутнім він побажав благополуччя, щастя й довголіття.

скульптура королеви Анни Ярославни у вишгородіАвтори пам’ятника сподіваються, що влада міста знайде можливість встановити в місті бронзову скульптуру королеви Анни. М. Соловйова під час презентації звернулася до мера Вишгорода О. Момота з відповідною пропозицією і зазначила, що ГО «Чотири королеви» готова до співпраці. Також вона наголосила, що завдяки розвитку культури Україна стане ще ближчою до Європи.

«Все, що я хотів сказати, я сказав своєю роботою» - промовив скульптор К. Скритуцький. На думку авторів пам’ятника, фігура маленької Анни символізує, що кожна маленька українка в майбутньому може стати королевою, а поява в древньому українському місті пам'ятника Анні Ярославні - це ще один факт, що Україна не йде в Європу, а повертається в неї.

Довідка:

Анна Ярославна - молодша дочка Великого князя Київського Ярослава Мудрого від шлюбу зі шведською принцесою Інгігердою. 1048 року вона вийшла заміж за короля Генріха I і стала королевою Франції.

Висота подарованої Вишгороду скульптури разом із постаментом - 2,40 м. Автори зобразили майбутню королеву в дитячому віці. Дівчинка в довгому вбранні із квітковою короною на голові стоїть, притискаючи до грудей книгу, ймовірно, з батьківської бібліотеки.

2016 р. оригінал пам’ятника «Анна Ярославна. Королева Франції» було встановлено у «сквері Франкофонії», що на Львівській площі в Києві. Церемонію відкривали Міністр культури України Є. Нищук та Надзвичайний і Повноважний Посол Франції в Україні І. Дюмон у присутності послів усіх країн Євросоюзу й інших дружніх держав. В жовтні 2017 р. авторську репліку скульптури отримав у подарунок французький побратим Києва – місто Тулуза.

<< Назад