Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

19 серпня 2016 року

19 серпня - Спас! Зі святом Преображення Господнього!

Спас — свято Преображення Господня, християнське свято, присвячене згадці про Преображення Ісуса Христа. Святкується 19 серпня православними та греко-католиками і 6 серпня римо-католиками.  За важливістю це третє свято після Різдва  і  Великодня. Святкування Преображення триває 9 днів, з 5 (18) по 13 (26) серпня. У  народі другий Спас найчастіше називають Яблучним і вважають святом врожаю. 

 У цей день на церковну паперть приносять плоди врожаю: яблука, горох, картоплю, огірки, жито, ячмінь тощо. Все це священик повинен після обідні благословити і прочитати над ним молитву. Освячення у цей день винограду і різних фруктів та овочів символізує розквіт і плодючість усього створеного у безкінечному царстві життя. Другий Спас — це день поминання померлих родичів. 

Для господарів свято символізує закінчення жнив та завершення літа. Цього дня примічали погоду. Якщо день сонячний та безхмарний — осінь буде сухою. Якщо дощовий — мокрою. Ясний день віщує морозну і заметільну зиму. Яка погода на Спаса — такою буде і Покрова (14 жовтня). У деяких місцях України в цей час могли вже починатися приморозки, тому й кажуть: «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас!».

Святковою стравою на Спаса є печені яблука. Верхівку з хвостиком відрізають, виймають середину з насінням, кладуть туди мед або цукор і запікають у печі. Готують пироги й штруделі з яблучною начинкою. Їдять їх із узваром або грушівником — киселем зі свіжих груш.

У народі існують такі прикмети та приказки про Спас:

  • Прийшов Спас — пішло літо від нас.
  • Після другого Спаса — дощ хлібогній.
  • Якщо антонівка вродила — наступного року хліб уродить.
  • Із Спаса — Преображення погода преображається.
  • Прийшов другий Спас — бери рукавиці про запас.
  • Минув Спас — держи кожух про запас.
  • Як прийде Спас, комарам урветься бас, а як прийде Пречиста (28 серпня) — забере їх нечиста.
  • Якщо на Спаса нема дощу, то це прикмета, що буде гарна суха осінь. Дощів небагато буде.
  • Якщо на Спаса йде дощ, січень наступного року буде сніжний, якщо жарко — січень морозяний.

Про історію святкування Преображення Господнього  можна дізнатись, завітавши до Київської обласної бібліотеки для юнацтва, де організована книжкова виставка «Прийшов спас – пішло літо від нас».

<< Назад