Приймальня управління
(044) 286-87-48
19 серпня 2016 року
19 серпня - Спас! Зі святом Преображення Господнього!
Спас — свято Преображення Господня, християнське свято, присвячене згадці про Преображення Ісуса Христа. Святкується 19 серпня православними та греко-католиками і 6 серпня римо-католиками. За важливістю це третє свято після Різдва і Великодня. Святкування Преображення триває 9 днів, з 5 (18) по 13 (26) серпня. У народі другий Спас найчастіше називають Яблучним і вважають святом врожаю.
У цей день на церковну паперть приносять плоди врожаю: яблука, горох, картоплю, огірки, жито, ячмінь тощо. Все це священик повинен після обідні благословити і прочитати над ним молитву. Освячення у цей день винограду і різних фруктів та овочів символізує розквіт і плодючість усього створеного у безкінечному царстві життя. Другий Спас — це день поминання померлих родичів.
Для господарів свято символізує закінчення жнив та завершення літа. Цього дня примічали погоду. Якщо день сонячний та безхмарний — осінь буде сухою. Якщо дощовий — мокрою. Ясний день віщує морозну і заметільну зиму. Яка погода на Спаса — такою буде і Покрова (14 жовтня). У деяких місцях України в цей час могли вже починатися приморозки, тому й кажуть: «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас!».
Святковою стравою на Спаса є печені яблука. Верхівку з хвостиком відрізають, виймають середину з насінням, кладуть туди мед або цукор і запікають у печі. Готують пироги й штруделі з яблучною начинкою. Їдять їх із узваром або грушівником — киселем зі свіжих груш.
У народі існують такі прикмети та приказки про Спас:
-
Прийшов Спас — пішло літо від нас.
-
Після другого Спаса — дощ хлібогній.
-
Якщо антонівка вродила — наступного року хліб уродить.
-
Із Спаса — Преображення погода преображається.
-
Прийшов другий Спас — бери рукавиці про запас.
-
Минув Спас — держи кожух про запас.
-
Як прийде Спас, комарам урветься бас, а як прийде Пречиста (28 серпня) — забере їх нечиста.
-
Якщо на Спаса нема дощу, то це прикмета, що буде гарна суха осінь. Дощів небагато буде.
-
Якщо на Спаса йде дощ, січень наступного року буде сніжний, якщо жарко — січень морозяний.
Про історію святкування Преображення Господнього можна дізнатись, завітавши до Київської обласної бібліотеки для юнацтва, де організована книжкова виставка «Прийшов спас – пішло літо від нас».