Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

07 січня 2014 року

7 січня – свято Різдва Христового

Святкування Різдва Христового в УкраїніСвято Різдва Христового належить до великих християнських, так званих дванадесятих свят, які церква відзначає особливо урочисто. За біблійними свідченнями, цього дня народився Син Божий – Ісус Христос, якому люди поклоняються вже два тисячоліття.

Згідно з Євангелієм, Ісус Христос народився в часи правлінні імператора Августа в юдейському місті Віфлеємі у сім'ї теслі Йосипа Обручника з Назарету в його нареченої Марії (Богородиці й Пріснодіви), які прибули до Віфлеєму для участі в перепису населення. Родина була змушена переночувати в печері, що використовувалась як хлів для укриття худоби від непогоди. Під час народження Христа над печерою зійшла Віфлеємська зірка, яка вказала на цю подію волхвам зі Сходу. Першими прийшли поклонитися Христу пастухи, яких про його народження сповістив янгол, потім волхви. Вони принесли Христу дарунки – золото, ладан і смирну.

Святкування Різдва в Україні пов’язане з віковими традиціями. Цьому дню у православній традиції передує сорокаденний Різдвяний піст.

Вечір перед Різдвом називають Святим вечором. У кожному будинку наряджають ялинку, прикрашають її іграшками й гірляндами, а маківку – зіркою, яка нагадує Віфлеємську зорю. Біля ялинки ставлять сніп з необмолоченого зерна пшениці, так званий дідух.

Особливою традицією в надвечір'я Різдва є Свята Вечеря, до якої обов'язково входять 12 пісних страв, які символізують 12 місяців в році та 12 апостолів Ісуса Христа. Обов’язковими стравами на святковому столі у цей вечір є кутя та узвар.

За традицією, перед Святою Вечерею всі родичі збираються разом. Бажано не запізнюватися до вечері, щоб потім цілий рік нікуди не спізнюватися (народна прикмета). Вечеряти родина сідає, коли на небі сходить перша зірка. Трапеза починається з молитви, а першу ложку куті смакує господар дому. 

До речі, вважається, що на Святій Вечері можна їсти лише ложками, щоб у домі був мир і злагода і не було жодних загострень стосунків.

Традиційно у Різдвяний вечір молодь та діти ходять колядувати. Подекуди колядники перевдягаються у костюми Кози, Ірода, Пастухів, Царів і навіть Смерті та розігрують християнські сюжети.

Древнім різдвяним звичаєм є ходіння з вертепом. Як правило, вертеп представляє із себе невеликий короб, що зображує печеру, де, за переказом, народився Христос. Цей короб по суті є мініатюрним ляльковим театром, у якому народні умільці показують цілі вистави на тему Різдва.
 
З Різдвом у народі пов'язують багато прикмет. Наприклад: якщо іній на деревах у перші три дні Різдва - це до врожаю хліба; якщо сніги глибокі - будуть гарні трави та хліб; якщо в цей день тепло - весна буде холодною, вночі багато зірок - багато ягід буде.

<< Назад