Меморіальний музей-садиба І.С.Козловського
Храм Бориса і Гліба
Національний музей Битва за Київ у 1943 році
Колонада Луна
Меморіальний музей Г.С.Сковороди
Творчі колективи
Творчі колективи
Меморіальний комплекс гетьману України Івану Мазепі та українському козацтву
					
				

Приймальня управління
(044) 286-87-48


 

 

19 червня 2014 року

Національний музей – заповідник «Битва за Київ у 1943 р.» відзначав День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні

Національний музей – заповідник «Битва за Київ у 1943 р.»19 червня 2014 року напередодні Дня Скорботи працівники Національного музею – заповідника «Битва за Київ в 1943 році» та члени Всеукраїнської  Громадської  Організації  «Союз «Народна пам’ять» привели до ладу пам’ятний камінь, що знаходиться біля траси Київ -  Димер.

Саме в цьому місці 3 листопада 1943 року війська І Українського фронту прорвали оборону німців і почали наступ на Київ.

Камінь був в жахливому стані: територія  заросла травою, була засмічена, фарба  облупилась,  літери  були  майже не помітні, за травою не було видно сходів. Волонтери привели територію до ладу: викосили та прибрали траву, вичистили сходи, пофарбували бетонні вази для квітів, навели літери на камені, прибрали сміття навкруги.

Золотом засяяли літери на камені:
«Тут на дільниці Мощун – Вишгород
війська І Українського фронту
3 листопада 1943 року  прорвали
оборону противника у напрямі на Київ»

Тепер камінь добре видно з траси і кожен бажаючий може підійти до нього і вклонитись пам’яті воїнів, що в далекому 1943 році визволили столицю України -  Київ.

20 червня 2014 року  напередодні  Дня скорботи  відбулася спільна акція   Національного музею – заповідника «Битва за Київ у 1943 році», Державної служби з питань інвалідів та ветеранів України,  Організації ветеранів України та Українського благодійного фонду пошуку «Пам'ять».

Для учасників  акції – ветеранів Великої Вітчизняної війни  була проведена екскурсія по Поясу бойової Слави Київського Укріпрайону, а саме: ДОТ № 582  2 роти 161 окремого кулеметного батальйону під командування лейтенанта  І.Я.Новаковського , що знаходиться в селі Лютіж.

Іван  Якович Новаковський на початку Великої Вітчизняної війни  закінчив  Кемеровське військово – піхотне училище.

3 липня 1941 року  на хутір Грушки, що знаходився в Святошино налетів німецький літак.  Розташування радянських військ потрапило під кулеметний вогонь   та бомбардування. В результаті цього наші війська втратили 173 чоловіки загиблими та 200 чоловік пораненими.  Ввечері того ж дня солдати Червоної Армії залишили хутір Глушки і маршовими ротами  направились в укріп район. Гарнізон ДОТу № 582 під командування Івана Новаковського  відбив декілька ворожих атак, але під час особливо сильного наступу фашистам вдалося підірвати ДОТ. Чотирнадцять чоловік гарнізону на чолі з лейтенантом І.Я.Новаковським потрапили у полон. Іван Якович Новаковський пройшов весь жах фашистського концтабору, а після  звільнення деякий час знаходився у фільтраційному радянському таборі. В 1962 році І.Я.Новаковського нагороджено нагрудним знаком «50 років героїчної оборони Києва» та орденом Великої Вітчизняної війни 11 ступеня. Після демобілізації і до останніх днів ветеран працював у сільській школі, часто зустрічався  з молоддю та воїнами Збройних Сил, виховуючи почуття патріотизму та любові  до Батьківщини.

Ветерани  також відвідали  ДОТ № 565, що знаходиться в Гуті-  Межигірський.  Екскурсію по ДОТах провела  Субач О.І., завідуюча експозиційним відділом музею.

Після завершення екскурсії ветерани прибули до Національного музею – заповідника «Битва за Київ у 1943 році» , де відбувся мітинг реквієм пам'яті загиблих воїнів у роки Великої Вітчизняної війни.

Заступник директора музею Тамара Леонтіївна Сокол,відкриваючі мітинг,  нагадала присутнім, яким трагічним для українців став ранок 22 червня 1941 року, коли розпочалася найжахливіша війна в історії нашого народу, Велика Вітчизняна, яка забрала життя кожного п'ятого українця.

На мітингу  виступили Калугін Петро Михайлович, заступник керівника Центру захисту правди історії Великої Вітчизняної війни Організації ветеранів України., Крисько Михайло Олексійович, голова Президії  Українського благодійного фонду пошуку «Пам'ять»,  Савченко Юлія Мусіївна, поетеса, берегіна Українського козацтва.

Учасники бойових дій Цибель Федір Феодосійович та Філоненко Петро Олексійович  згадали жахливі сторінки  із свого військового життя та призвали молоде покоління зберігати пам'ять про подвиг захисників та визволителів  Батьківщини.

До присутніх звернулася Рижкова Раїса Василівна, голова комісії по роботі з молоддю Організації ветеранів України. Вона нагадала про плідну співпрацю  з колективом музею, про спільні заходи  по вшануванню Подвигу  учасників Великої Вітчизняної війни.

У знак пам'яті про захисників та визволителів - воїнів Великої Вітчизняної війни учасники мітингу поклали квіти до Пам'ятника воїну-визволителю, братської могили невідомих солдат та пом'янули їх хвилиною мовчання.

<< Назад